Popis postupu lepení akvária o rozměrech 50 x 50 x 35 cm

Potřebujete:  
Sklo: 1 ks - 50 x 50 cm, tl. 5 mm - dno
  2 ks - 50 x 35 cm, tl. 4 mm - stěny
  2 ks - 49,2 x 35 cm, tl. 4 mm - stěny
  2 ks - 48 x 2 cm, tl. 4 mm - vyztužovací pásky
  2 ks - 48,5 x 25 cm, tl. 3 mm - krycí skla
Brousek (používám ten, co se s ním brousí kosy a srpy)
Silikon na akvária (doporučuju černý, netvoří se pod ním řasy, protože nepropouští světlo)
Mechanickou „pistoli“ na silikonové patrony
Něco na odmaštění skla (benzínový čistič)
Lepící pásku na zafixování skel (čím širší, tím lepší)
Hadr (na odmaštění skel a na ruce, když jsem si  sáhnul na silikon)

1) Příprava

Sklo jsem si nechal nařezat ve sklenářství s tím, že jsem upozornil, že půjde o akvárium. Nemyslím, že by nějak měnili technologii řezání, ale co kdyby. Důležité je, aby ve skle nebyla bublinka, takové sklo rovnou reklamujte, tlak vody by takto zeslabenou tabulku roztrhl… ovšem takové sklo se dá použít na zakrytí nádrže a je výrazně levnější, takže se můžete zeptat, zda ve sklenářství mají i „dvojku“ jakost.

Sklo jsem doma obrousil brouskem, aby nemělo ostré hrany. Tato činnost je tak trochu „opruz“, ale rozhodně se musí udělat, pokud nechcete prolévat krev při každé manipulaci s akváriem (a pozor, prolévat krev můžete i při broušení). Tím brouskem na kosu to šlo fakt snadno, prostě jsem brousek namočil a hranu zbrousil. Chtělo to ale trochu opatrnosti zvláště v rozích, snadno se uštípnou.

Teprve potom jsem všechno sklo umyl vodou s Jarem. Protože jsem neměl v úmyslu akvárium ihned začít lepit, nemělo cenu ho odmašťovat. To je nejlepší provádět až těsně před lepením.

2) Vlastní lepení

Dobře si vyberte místo, kde budete akvárium lepit, protože s čerstvě slepeným akváriem se nedá 24 hodin manipulovat (já si vybral prostředek místnosti, což nebylo zrovna nejlepší řešení). Ale nezapomeňte, že potřebujete mít přístup ze všech 4 stran, takže někde v rohu to taky není zrovna nejlepší. Doporučuji vodorovnou plochu zbavenou všech hrubých mechanických nečistot, ale mám lepší „vychytávku“. Pokud nelepíte akvárium gigantických rozměrů, zvolte si jako podložku místo, které je menší, než plocha dna, abyste měli přístup i ke spodnímu sklu (já jsem použil obyčejný kbelík, takže jsem měl ke sklu zezdola přístup velmi snadný)

Taky myslete na to, že výpary přípravků na odmaštění ani silikonu zrovna nevoní (pokud nejste feťáci, či fanoušci octa), takže ložnice taky není moc gut nápad.

Pak přišlo na řadu odmaštění skel. Je zbytečné odmašťovat celou plochu skel, stačí jen hrany a plochy, na které se bude nanášet silikon. Ovšem potom to chce přemýšlet při braní skel do rukou, abyste si znovu nezapatlali odmaštěné hrany (ona totiž i mastnota z pokožky prstů stačí, aby silikon nepřilnul).

Odmaštěné dno jsem si položil na kbelík, a hrany pro jistotu ještě jednou odmastil. Ze spodní strany skla jsem si nalepil 8 asi 20 cm dlouhých pruhů lepící pásky, kterými potom zafixuju stěny akvária. (připravte si jich rovnou ještě minimálně 8 dalších). 

Potom jsem z mechanické „pistole“ nanesl zhora na hranu dvou na sebe kolmých stran dna silikon. Důležité je, aby silikon nebyl nikde přerušen a všude ho bylo dostatečné množství (což neznamená, že se to musí zvládnout jedním tahem, ale ani že tam má být silikonu půl tuny).
Pak jsem nanesl silikon na vnitřní hranu skla o rozměrech 50 x 35 cm.
A nyní následovala nejpracnější část celého lepení. Tuto boční stranu jsem postavil na horní silikonovou housenku na dně tak, aby svisle nanesený silikon směřoval dovnitř do akvária. Stěnu jsem srovnal, aby „lícovala“ s vnější hranou dna. Teď potřebujete třetí ruku, nebo se dá vypomoct třeba židlí, o kterou toto sklo opřete. Pak jsem vzal kratší sklo (49,2 x 35 cm) a odmaštěnou hranou ho postavil na silikon na dně. Potom následovalo přiklopení delší stěny ke kratší a vytvoření rohu. V tomto okamžiku musí „lícovat“ tři stěny najednou, takže je dobré zafixovat lepící páskou svislý spoj. Páskou jsem ho přitáhl tak, až jsem vytlačil přebytečný silikon ze spoje. Potom jsem páskou přitáhl svislé stěny ke dnu a přes pásku zkontroloval hmatem, jak sklo sedí na hranu dna (přes pásku se nezašpiníte od silikonu).
Když jsem měl základní roh srovnaný a stažený lepící páskou, nanesl jsem silikon zhora na hranu dna a svisle na vnitřní stranu delší (zadní) stěny.
Na nanesené housenky silikonu jsem usadil kratší sklo a přitáhl a zajistil lepící páskou.
Jako poslední jsem lepil delší (přední) stěnu. Na svislé hrany kratších skel a na horní hranu dna jsem nanesl silikon.
A poslední stranou jsem celou nádrž uzavřel. Po zajištění lepící páskou je nezbytné zkontrolovat, zda se nedošlo k posunutí svislých skel a zda „lícují“ s hranou dna a případné nesoulady silou srovnat.
Potom následovalo nanesení silikonu do všech vnitřních rohových hran akvária. Silikon jsem potom uhladil pomocí dřevěného kolíčku na prádlo tak, aby byl hezky rovný a všude ve stejné tloušťce. Určitě to jde i prstem, ale pokud nechcete být od silikonu, doporučuji silikon srovnávat třeba přes mikrotenový sáček.  

Před lepením vyztužovacích pásků je lepší 24 hodin počkat, až silikon zatuhne, abyste si nepohnuli sklem. Ale pokud jste dost šikovní, tak se to dá vzít „z jedné vody na čisto“.

Takže na odmaštěnou hranu pásku jsem nanesl silikon a pak ho opatrně přiložil ke sklu. Tady doporučuju na sklo namalovat zvenku fixem rysky ve stejné výšce, aby vám to „neuhlo“. A potom jsem se s páskem prostě snažil trefit do rysek, což se docela povedlo. Pásek se musí zajistit lepící páskou, jinak upadne, nebo se nakloní šikmo dolů do akvária. To stejné jsem pak provedl i na protější stěně akvária.

Po 24 hodinách jsem strhal lepící pásku a nechal akvárium ještě další den „vytuhnout“. Teprve potom jsem začal se zkouškama s vodou. Pro jistotu jsem to zkusil napustit nad vanou 3x. Doporučuju napouštět vlažnou vodou, aby se skla zvenku neorosily a sražená vlhkost pak nevyvolávala zbytečnou paniku. Na zjištění, zda slepenou hranou voda protéká používám ubrousek, či papírový kapesník, který spolehlivě odhalí každou kapku vody, která prosákne ven (takže při napouštění musíte dávat pozor, abyste si nádrž nezacákali zvenku). Taky musíte myslet na celkovou hmotnost akvária. Třeba tohle akvárium plný vody váží přes 80 kg, takže na horní okraj vany, či sprchového koutu nemůžete položit jen tak nějaký kus dřeva. Po první zkoušce s vodou jsem teprve začal odlamovacím nožem ořezávat přebytečný vytlačený silikon. Po očištění silikonu následovaly ještě dvě další zkoušky s vodou a teprve potom jsem akvárium umístil do stojanu a napustil vodou.

Jeden den jsem trochu zpanikařil, že akvárium teče, když se pode dnem akvária začala rozšiřovat mokrá mapa. Jak se ale nakonec ukázalo byla to pouze mnou vycákaná voda, která stekla pod akvárium na polystyrenovou desku, na které akvárium stojí. Takže dnes je již akvárium v provozu a malým ancistrusům albínům se v něm moc líbí.

 

© anjin, 3.8.2004